Uszkodzenia budynku

Bezrobotni, zapisani w tytułach pracy mogą tworzyć na 40 tys. zł dotacji, jeżeli zdecydują się na uruchomienie działalności gospodarczej. Procedura nie jest za skomplikowana, a wysokość dofinansowania motywuje do przyjęcia ryzyka.

Jednak, aby zaczęta pracę przyniosła wymarzony rezultat należy tak się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne które potrzeba będzie odpowiadać oraz dodatkowe obostrzenia powstające z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy dokładnie wskazać rodzaj prac gospodarczej jaka będzie prowadzona, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając uprawnienia do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w druku ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe stawki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj prace gospodarczej, prowadzonej na myśl osób fizycznych określi termin instalacji kasy fiskalnej. W wybranych przypadkach kasę należy zainstalować przed wykonaniem pierwszej sprzedaży, w następnych w właściwym czasie, a w drugich przypadkach po dokonaniu określonego obrotu. A już wcześniej trzeba rozglądnąć się za dobrym urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje pełen wachlarz typów urządzeń fiskalnych, odpowiednio dostosowanych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – termin tenże nie jest jasny, tak więc zawiadomienie można schować w tytule nawet dzień przed instalacją. Następnie w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w działającym terminie, złożono stosowne materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego wydatku na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Kolejna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W niektórych wypadkach warto zarejestrować się jako podatnik VAT, czasami określona jest zwłoka przynajmniej do momentu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W poszczególnych branżach, np. handel paliwami lub metalami szlachetnymi nie ma możliwości z użycia ze zdjęcia, wtedy z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zapisać się na druku VAT-R.